تقویم آموزش معرفی وبلاگ میلیون اخبار گوناگون

تقویم: آموزش معرفی وبلاگ میلیون اخبار گوناگون

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری حذف ربنای شجریان به روایت یکی از مدیران سابق صداوسیما

یک کارشناس و منتقد فرهنگی و رسانه که از مدیران سابق رسانه ملی هست، با برشمردن سه فرصتی که صداوسیما در این سال‌ها جهت حل مسئله پخش ربنای محمدرضا شجریان از دست دا

حذف ربنای شجریان به روایت یکی از مدیران سابق صداوسیما

حذف ربنای شجریان به روایت یکی از مدیران سابق صداوسیما

عبارات مهم : سیاسی

یک کارشناس و منتقد فرهنگی و رسانه که از مدیران سابق رسانه ملی هست، با برشمردن سه فرصتی که صداوسیما در این سال ها جهت حل مسئله پخش ربنای محمدرضا شجریان از دست داده هست، حل این مسئله را با پا پیش گذاشتن یک مدیر خبره و دلسوز فرهنگی میسر دانسته که می تواند ترساندن به وجود آمده از ناحیه اظهار نظرهای غیرکارشناسی افراد در چند روز اخیر را به وقت تبدیل کند.

علیرضا دباغ – مدیرکل سابق نظارت و ارزیابی رسانه های نوین – در یادداشتی که اختصاصی در اختیار سرویس رسانه ایسنا قرار داده، راجع به ی پخش نشدن دعای ربنای محمدرضا شجریان از تلویزیون نوشته است:

حذف ربنای شجریان به روایت یکی از مدیران سابق صداوسیما

«مسأله ما، پخش یا عدم پخش ربنای شجریان نیست، مسأله استعداد شگرف مسؤولان جهت به وجود آوردن مسئله از هر موضوعی است که اصلا مسأله نیست تا چه رسد به مشکل. ربنا یک قطعه مذهبی است که متن آن با استفاده از بعضی آیات الهی تهیه شده است است که با کلمه ربنا شروع می شود.

ربنا لا تزغ قلوبنا بعد اذ هدیتنا وهب لنا من لدنک رحمه انک انت الوهاب. (آل عمران آیه ۸)

یک کارشناس و منتقد فرهنگی و رسانه که از مدیران سابق رسانه ملی هست، با برشمردن سه فرصتی که صداوسیما در این سال‌ها جهت حل مسئله پخش ربنای محمدرضا شجریان از دست دا

… ربنا آمنا فاغفرلنا و ارحمنا و انت خیرالراحمین.(سوره مؤمنون آیه ۱۰۹)

… رینا آتنا من لدنک رحمه و هیئ لنا من امرنا رشدا ( سوره کهف آیه ۱۰)

ربنا افرغ علینا صبرا و ثبت اقدامنا و انصرنا علی القوم الکافرین(سوره بقره آیه ۲۵۰)

حذف ربنای شجریان به روایت یکی از مدیران سابق صداوسیما

خواننده این مناجات – محمدرضا شجریان – این قطعه مناجات را در یکی از استودیوهای رادیویی در حال تمرین خوانده است که شخص خوش ذوقی آن را ضبط کرده و همان اجرا را در صداوسیما پخش می کند که با استقبال مردم موحد کشور عزیزمان ایران مواجه می شود. این قطعه آوازی در دستگاه سه گاه خوانده شده است و از سال ۱۳۵۸ تا سال ۱۳۸۸ در ماه مبارک رمضان از شبکه های متفاوت رادیویی و تلویزیونی پخش می شده است هست. در طول ۳۰ سال پخش این مناجات در ماه مبارک رمضان، هر ایرانی روزه دار و یا غیر روزه دار در وقت افطار منتظر شنیدن این قطعه آوازی بوده و شنیدن آن یک نوستالژی مذهبی در کشور عزیزمان ایران به وجود آورده است با این وجود امسال جهت هشتمین سال متوالی ربنا از صداوسیما پخش نمی شود.»

در ادامه یادداشت آخرین مدیرکل مطالعات راهبردی صداوسیما آمده است:

«ماجرا خیلی راحت شروع شد؛ در سال ۱۳۸۸ و بعد از وقایع سیاسی بعد از انتخابات ریاست جمهوری، خواننده این اثر که از کاندیدایی به جز مدیر جمهور وقت حمایت کرده بود، در نامه ای از صداوسیما می خواهد دیگر از هیچکدام از آثار موسیقایی وی در برنامه های رادیویی و تلویزیونی استفاده نکنند. او در این نامه ربنا را از شمول درخواستش جدا می کند و آن را اثری به احترام ماه مبارک رمضان و ادای دین به مردم نیک سرشت کشور عزیزمان ایران می نامد.

یک کارشناس و منتقد فرهنگی و رسانه که از مدیران سابق رسانه ملی هست، با برشمردن سه فرصتی که صداوسیما در این سال‌ها جهت حل مسئله پخش ربنای محمدرضا شجریان از دست دا

مدیران وقت صداوسیما هم در جلسه ای به اتفاق تصمیم می گیرند صدای شجریان را به طور کامل از رسانه ملی از بین بردن کنند و در این از بین بردن هیچ تفاوتی بین ربنا و مناجات با دیگر آثار او قائل نشوند؛ بعد از آن تاکنون ربنای شجریان از رسانه ملی شنیده نشده است.

این کل ماجراست؛ ماجرایی که می توانست در حد یک عنوان مطرح شود ولی مسأله نشود ولی اگر مسأله شد حل شود ولی نه تنها در حد عنوان باقی نماند، بلکه به مسأله ای تبدیل شد که حل نشد و اکنون بنا به گفته جواد لاریجانی به یک مسئله سیاسی و یک خلاف شرعی تبدیل شده است است و اتفاقا این مسأله ای است که باید مورد بررسی قرار گیرد.»

حذف ربنای شجریان به روایت یکی از مدیران سابق صداوسیما

دباغ با طرح این پرسش که مدیریت فرهنگی چگونه می تواند از تبدیل یک عنوان راحت به یک مسأله پیچیده و بعد از آن به یک مسئله سیاسی جلوگیری کند؟ در این زمینه ذکر نکات زیر را مورد نیاز دانسته است:

«۱- مدیران فرهنگی باید با روحیات بازیگران و صورت های معروف و اهالی فرهنگ و ادب آشنا باشند. طبع لطیف و روح ظریف هنرمند زیاد از سایر افراد متأثر از رخدادهای محیطی می شود و در تصمیم گیری آنها احساسات بیشتری نسبت به دیگران به خرج می رود. از این رو انتظار منطقی این بود که مدیران ارشد رسانه ملی در سال ۸۸ و تلاطم فتنه انگیز آن روز، با درک موقعیت معنوی و ظرافت طبع هنرمندی همچون استاد شجریان به درخواست ایشان با دیدی فرهنگی نگاه می کردند و با موافقت با درخواست وی در آن مقطع، پخش ربنا را از دایره تحریم خودساخته ی آثار دیگر ایشان جدا می کردند. به گمان من مهندس ضرغامی آن روز شدیدا انقلابی عمل کرد نه مدبرانه و فرهنگی، و اکنون هنوز تبعات آن تصمیم گریبانگیر صداوسیماست.

۲- استاد شجریان در سال ۱۳۷۴ هم در نامه ای به علی لاریجانی مدیر وقت شرکت صداوسیما تقاضای مشابهی نوشته و دعاوی حقوقی نسبت به مالکیت مادی و معنوی آثارش با صداوسیما مطرح کرده بود؛ بنابراین نامه سال ۸۸ وی چیز بی سابقه ای نبود ولی با توجه به شرایط محیطی آن وقت با وجود آنکه لحن این نامه تندتر بود، به وضوح ربنا از دایره این درخواست مستثنی شده است بود. یعنی هنرمند حساس با همه ی دلگیری از اوضاع سیاسی اجتماعی عصر خود، حساب ربنا و مناجات رمضان را از همه پرسشها سیاسی جدا کرده بود . دراینجا مدیریت فرهنگی ایجاب می کرد رسانه ملی هم رفتاری عقلائی از خود نشان دهد و حساب تلاوت هنرمندانه و بی نظیر این آیات الهی را از پرسشها سیاسی جدا کند؛ ولی ظاهرا مدیران تصمیم ساز آن وقت نیز تابع احساس عمل کردند، حتی احساسی تر از هنرمند حساس ومعترض و جواب های را باهوی دادند.

۳- از بین بردن ربنا از برنامه های رسانه ملی از همان ابتدا فقط گروه های تند روی سیاسی را ارضا کرد و مردم کوچه و بازار هنوز منتظر شنیدن ربنا در هنگام افطار بودند. موج خرید کاست یا cd ربنا در آن سال و دانلود آن از سایت هایی نظیر آپارات در سالهای اخیر نشان می دهد که این اقدام صداوسیما نتوانست مانع توجه مردم به این مناجات شود. کافی است آمار بازدیدهای ویدئو ربنا در همین سه روز اول ماه رمضان ۹۶ در کانال های تلگرامی یا گروه های واتس آپی را نگاه کنیم تا بدانیم این اقدام رسانه ملی نه تنها به انزوای هنرمند نیانجامید بلکه باعث شکاف میان نسل پویای امروز با صداوسیما شده است است.

۴- ربنا از لحاظ محتوایی هیچ ارتباطی با هیچ جریان سیاسی نداشته و ندارد و حتی خواننده آن، حساب این اثر را با سایر آثار خود در نامه مشهورش که منبعث از شرایط سیاسی و اجتماعی آن وقت نوشته است جدا کرده هست. با وجود این اگر اقدام مدیران صداوسیما در سال ۱۳۸۸ را مبتنی بر اقتضای وقت دانسته و آن را موجه هم فرض کنیم، با فاصله گرفتن از وقت فتنه ۸۸، رسانه ملی می توانست لااقل در سه مقطع زمانی خاص به حل مدبرانه عنوان اقدام کند و نگذارد این مسأله آنقدر کش بیاید که به یک معضل سیاسی و مذهبی تبدیل شود.»

این کارشناس و منتقد فرهنگی و رسانه در یادداشت خود این سه مقطع را چنین برشمرده است:

«اول، رمضان سال ۱۳۹۴ که محمد سرافراز نخستین رمضان صداوسیما را رهبری می کرد. مدیریت فرهنگی ایجاب می کرد وی با پخش ربنا نشان دهد این عنوان در صداوسیما حل شده است و بی سروصدا اسباب رضایت مخاطبان را فراهم می آورد.

دوم رمضان سال ۱۳۹۵ که علی عسگری جانشین سرافراز شد و همان وقت ۹۴ دوباره تکرار شد و وقت جهت عوض کردن رویکرد صداوسیما در زمینه پخش ربنا به دست آمد ولی رسانه ملی ترجیح داد این بار هم همان تصمیم سال ۸۸ اجرا شود.

سوم همین رمضان ۱۳۹۶، صداو سیما می توانست در پاسخ به درخواست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت پخش ربنا، خیلی راحت در شامگاه نخستین روز این ماه مبارک ربنا را پخش کند ولی این کار را نکرد و هرسه بار بر تصمیم سال ۸۸ خویش باقی ماند و ثابت کرد عوض کردن مدیریت در صداوسیما نمی تواند تغییری در نگرش سیاسی حاکم بر فرهنگ ایجاد کند.»

علیرضا دباغ در ادامه این یادداشت نوشته است:

«نکته اینجاست که عدم اهتمام مدیران فرهنگی کلان کشور به حل این عنوان راحت باعث شد یک صورت نه چندان مطرح سیاسی به عنوان یکی از اعضای شورای نظارت بر صداوسیما با نامه خود همه زمینه های حل مسأله را پاک کند و با یک اظهار نظر غیرکارشناسی عنوان را از یک مسأله راحت به یک مسئله سیاسی و یک چالش دینی بکشاند. وی در نامه خود چنین نوشته است: “… از آنجا که عنوان دفاع از ایشان [شجریان] یک مناقشه سیاسی شده است هست، لذا در تلاوت مذکور توجه به آیت تحت الشعاع قرار می گیرد و این امر خلاف موازین شرعی تلاوت هست؛ لذا خواهشمند است که سایر قطعات آوازی آن هنرمند را مطرح فرمائید که اتفاقا دارای ساختار موسیقیایی مهمتری هم هستند. حتما می دانید که تحت الشعاع قرار گرفتن توجه به آیات باهرات نسبت به مقارنات آنقدر مهم بوده که بعضی از فقهای بزرگ تلاوت ملحون را مورد شبهه قرار داده اند.”»

مدیرکل سابق نظارت و ارزیابی رسانه های نوین صداوسیما در آخر یادداشت خود چنین ابراز عقیده کرده است:

«اکنون صداوسیما اگر بخواهد، بازمی تواند مسأله را حل کند؛ هرچند این مقام با فرار به جلو راه را بر تصمیم گیری منطقی تنگ تر کرده هست. درست است که صداوسیما وقت های حل این مسأله را یکی بعد از دیگری از دست داده هست، ولی باز یک مدیر خبره و دلسوز فرهنگی می تواند و باید پا پیش بگذارد و ترساندن به وجود آمده از ناحیه فرد یادشده را هم به وقت تبدیل کند؛ آیا که اگر این عنوان هم به موقع بررسی نشود و به استدلات وی پاسخ داده نشود، راه جهت از بین بردن بسیاری از تلاوت ها و اذان های مشهور به استناد به مقارنات متفاوت از صداوسیما باز می شود؛ به عنوان نمونه کل تلاوت های اساتید مصری یا ابتهال هایی نظیر حب الحسین به علت ملحون بودن و مقارناتی که شبهه نزدیکی بعضی از شیوخ الازهر را به وهابیت و داعش مطرح می سازد، از دایره تلاوت های قابل پخش از بین بردن می شود آیا که بنا به همان نظر غیرتخصصی ،بسیاری از آنها خلاف موازین شرعی محسوب می شود. این شبهه افکنی ها و مقارنه یابی ها اگر ادامه یابد استمرار همان بی تدبیری است که مساله ربنا را به یک مسئله سیاسی و معضل فقهی تبدیل کرده است.»

واژه های کلیدی: سیاسی | شجریان | رسانه ای | رسانه ها | صداوسیما | رسانه ملی | صدای شجریان | استاد شجریان | محمدرضا شجریان | روز اول ماه رمضان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs